Chci studovat psychologii

Studentpoint vás pravidelně informuje o studijních oborech našich vysokých škol. Dnes se zaměříme na psychologii. Podali jste již přihlášku? Na co se zaměřit při přípravě? Když se nedostanu na veřejnou vysokou školu, mohu studovat psychologii soukromě?

Obor Psychologie se dnes dá studovat na čtyřech veřejných vysokých školách, a to v Praze, v Brně, Olomouci a Českých Budějovicích. Univerzita Karlova v Praze nabízí studium tříleté bakalářské prezenční. Dále nabízí navazující magisterský program v oboru psychologie a také doktorský program. Brněnská Masarykova univerzita nabízí dvouoborový bakalářský obor v prezenční i kombinované formě, na který opět standardně navazuje magisterský program prezenční. A samozřejmě lze, pokud je student pevně rozhodnut pro jeden obor, studovat i jednooborově. Dále lze také pokračovat v postgraduálním studiu v doktorském programu. Vedle toho na Masarykově univerzitě Filosofické fakultě existuje pětiletý obor psychologie. Na Univerzitě Palackého v Olomouci lze studovat bakalářský obor prezenčně i kombinovaně. Poté lze navázat v magisterském programu, který je pouze kombinovaný. Olomouc bohužel nenabízí doktorský program. České Budějovice nabízejí tříletý prezenční bakalářský program jednooborový nebo dvouoborový.

 

Vedle veřejných škol studium psychologie můžete zahájit také na soukromých vysokých školách. Za Prahu uveďme Pražskou vysokou školu psychosociálních studií, s.r.o., kde můžete studovat psychologii v bakalářském programu a navazující magisterský je dle informací v přípravě. Jedná se o prezenční studium, za které ovšem budete muset zaplatit. Aktuální sazba za jeden semestr studia škola stanovila ve výši 27. 450,- korun českých. Škola také nabízí přípravné kurzy k přijímacím zkouškám, které můžete využít také v případě, že si podáte přihlášku pouze na veřejnou vysokou školu.

 

Ke snu psychologické praxe nestačí vystudovat pouze bakalářský program. Pro případ, že se chcete stát odborným psychologickým poradcem, je třeba získat úplné vysokoškolské vzdělání.

 

A jak na přijímačky? Pokud se chystáte na zkoušky ze střední školy, rozhodně se vám vyplatí maturovat z předmětů, které jsou k přijímacích zkouškám vyžadovány – kromě toho, že byste měli mít slušný základ všeobecného přehledu a přehledu v oboru psychologie, neměli byste zapomenout na biologii, a to hlavně biologii člověka. Univerzita Karlova v Praze a Univerzita Palackého stále udržují dvoukolové přijímací řízení, přičemž u druhého ústního kola se diskutuje nad seznamem přečtené literatury k tématu – nejen beletrie, ale hlavně odborných knih. Tedy se začněte připravovat předem. Četbou si neosvojíte jen základní psychologické pojmy, ale také získáte přehled a utvoříte si názor na problematiku.

 

A dojem studentky psychologie Kristýny z olomoucké univerzity? „Co se týká přijímaček, byly náročné hlavně proto, že se hlásí hodně lidí (několik set, přibližně sedmset, letos snad i víc) a berou asi padesát student. Pokud má člověk nějakou praxi a má v hlavě srovnané, proč se na psychologii hlásí, ustojí i pohovor.

S přístupem katedry jsem maximálně spokojená. Vládne u nás skvělá rodinná atmosféra, s většinu učitelů mají studenti osobní vztahy a je tu obrovský prostor pro osobní růst, což je zrovna v psychologii hrozně důležité. Není to sice perfektní, například katedra by si určitě zasloužila renovaci a bylo by fajn mít větší možnosti studia v zahraničí, ale v žádném případě bych jinam studovat psychologii nešla.“

 

Foto: Wikipedia

Podobné články