Nespalte se při žehlení vlasů. Víme jak na to!

Žehlení vlasů se v posledních letech stalo doslova mánií. Vlnité vlasy se žehlí do rovna, rovné se ještě více narovnávají nebo naopak žehličkou vlní. Žehlení je nezbytností u módních asymetrických střihů a účesů ve stylu emo. Ale co na to vaše vlasy?

Žehlička z kovu nebo teflonu?

Při nákupu žehličky se držte pár jednoduchých zásad a nemůžete udělat chybu. U žehličky je nejdůležitější materiál, ze kterého jsou vyrobeny žehlící plochy. Rozhodně se vyhněte žehličkám s kovovým povrchem. Kovové žehličky jsou sice levnější, ale nedokážou vlasy tak dobře narovnat a také je víc ničí. zehleni1To si rovnou můžete po vzoru Bridget Jones položit hlavu na žehlicí prkno a přejet vlasy žehličkou na prádlo. Pořiďte si raději model s keramickým nebo teflonovým povrchem. Tyto materiály jsou nepřilnavé a rovnoměrně rozkládají teplo, takže vlasy méně poškozují. Také sledujte, zda má žehlička ionizační efekt. Díky ionizaci nebudou vlasy elektrizovat a výsledný efekt je tak mnohem dokonalejší. Žehlení je snazší a vlasy jsou hladké a lesklé. Pokud ještě nemáte se žehlením zkušenosti, raději se vyhněte žehličkám s hřebínkem. Prameny se tak mohou zacuchat a spálit.

Různé vlasy, různá teplota

Důležité je, aby měla žehlička nastavitelnou teplotu. Různé typy vlasů potřebují různou teplotu, aby je bylo možné narovnat. Velmi jemným a oslabeným vlasům stačí na narovnání 120 až 140 stupňů, jemné vlasy vyžadují 140 až 160 stupňů, středně silné vlasy žehlete na 160 až 180 stupňů a u skutečně silných a hrubých vlasů si můžete dovolit 180 až 200 stupňů. Pokud regulátor teploty na žehličce není, znamená to, že je na ní nastavena stabilně jedna teplota a je velmi pravděpodobné, že taková žehlička vaše vlasy buď pořádně nenarovná, nebo je naopak bude příliš vysokou teplotou zbytečně ničit.

zehlenivlasu

Jak správně žehlit

I když jsou dnes k dostání velmi kvalitní žehličky, vysoká teplota, která na vlasy při žehlení působí, jim rozhodně neprospívá. Proto je nutné žehlit vlasy co nejšetrněji a používat speciální ochranné produkty. Čím kratší dobu budou vaše vlasy v kontaktu s rozpálenou žehličkou, tím lépe. Snažte se vlasy co nejvíce narovnat už při foukání. Pořiďte si plochý kartáč nejlépe s kančími štětinami a vlasy během fénování průběžně pročesávejte. Takto narovnané vlasy pak vyžehlíte mnohem rychleji a snadněji. Dlouhé vlasy, které se vlní jen mírně, většinou není nutné žehlit od hlavy. Stačí přejet žehličkou jen konce. Zachováte tak ve vlasech více objemu a výsledný hladký efekt tím nijak neutrpí.

Žehlete vždy dokonale suché a čisté vlasy. Před žehlením byste neměly používat žádné stylingové přípravky jako jsou laky, gely nebo tužidla. Tyto produkty se působením horka „zapékají“ do vlasové struktury a vlasy tak poškozují. Vždy ale naneste termoaktivní přípravek na ochranu před teplem. Na trhu je spousta výrobků, které jsou určené speciálně pro použití se žehličkou. Nanášejí se na suché vlasy a kromě toho, že chrání před horkem, také usnadňují narovnání a zvýrazňují a prodlužují rovný „hřebíkový“ efekt.

Žehlením se vlasy velmi namáhají a vysušují. Proto věnujte zvýšenou pozornost jejich regeneraci. Alespoň jednou týdně si dopřejte vyživující masku a po každém mytí používejte kondicionér, který dodá žehleným vlasům ztracenou hydrataci. Bezprostředně po žehlení můžete nanést do konečků regenerační vlasový olej.

kudrnata holka

Prožehlete se do vlnitých vlasů

Málokdo však ví, že s žehličkou se dají vlasy nejen rovnat, ale také natáčet. Vlny se dají vykouzlit s většinou žehliček, nejen s těmi, které jsou výrobcem vyloženě označeny jako multifunkční. Stačí, když má žehlička vystouplé a po stranách zaoblené žehlící plochy. K multifunkčním žehličkám většinou dostanete instruktážní CD. Spousta návodů, jak natočit vlasy žehličkou, dává například kadeřnická škola Blanky Haškové zde.

Foto by Tereza Pešková, StudentPoint

Podobné články