Pravidelný spánkový režim, více času ve fitku nebo plnější peněženka. Novoroční předsevzetí si dávají lidé odnepaměti. Jejich tradice podle profesora Richarda Alstona z Londýnské univerzity Royal Holloway sahá až do římských dob, píše Český rozhlas. Příchod nového obecně považujeme za příležitost ke změně životních návyků či možnosti přiblížit se ke svým snům. Jak však na svém twitterovém profilu připomněl Deník N, není příliš chytré se do plnění novoročních předsevzetí vrhat po hlavě a celý proces změny uspěchat. „Jak říká učení kaizen. Jen pomalá změna je trvalá. Pokud chcete něco změnit tak, aby to vydrželo, nespěchejte. Metodu desítky let užívají velké firmy i obyčejní lidé,“ psali.
Jaká novoroční předsevzetí na sociálních sítích dominují
Spousta lidí si jako novoroční předsevzetí dává změnu jídelníčku a zapojení více zdravého pohybu. Mnozí ho však poruší ještě dříve než se na jejich talíři stačí objevit první zdravý pokrm. Pokud jde o zdravou stravu. Mnohem vhodnější, než jednorázové novoroční předsevzetí, je postupná změna. „Češi patří v Evropské unii mezi špičku v nadváze a obezitě. Všichni víme, že to způsobuje různé zdravotní potíže. Pandemie koronaviru to jen podtrhla. Je čas na systémovou změnu, nikoliv jen novoroční předsevzetí. Učit děti ve škole mít rád sport, nikoliv jen cvičit. Učit lidi se stravovat,“ upozorňoval na problematiku obezity na svém profilu uživatel Twitteru.
V návaznosti na zdravější a nutričně bohatější jídelníček spousta lidí uvažuje o omezení masa a dalších živočišných produktů. K tomuto kroku v rámci novoročního předevzetí na Twitteru vyzval nejeden uživatel. „Dal jsem si v životě jen jedno novoroční předsevzetí, a to, že si dám maso jen 1× týdně. Do dvou měsíců jsem byl prakticky vegetarián. Snazší než jsem myslel. Pokud tedy žijete ve větším městě,“ tweetoval jeden z nich. Své rozhodnutí následně označil za jedno z nenjlepších věcí, které lze pro planetu udělat.
Zatímco někdo bojuje se špatným stravováním, jiní se touží vymanit z nezdravých vztahů. Definitivně se odprostit od toxického partnera či kamaráda, i tak zní něktrá ppředevezetí. „Moje novoroční předsevzetí je, abych přestala dávat svůj čas lidem, co za to nestojí.“ Objevilo se na Twitteru krátce po půlnoci 31. prosince.
Vysokoškolské studium a více přečtených knížek
Nový rok je pro mnohé také příležitostí k dokončení či obnovení studia, na což mimochodem upozornila na svém twitterovém profilu například Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. Ta vyzvala své příznivce, aby se v nadcházajícím akedemickém roce rozhodli pro studium na vysoké škole a podali si přihlášku na jeden z jejich oborů. „Nedejte se odradit tím, že některé ústavy či katedry tradičně čelí velkému náporů uchazečů,“ vzkázali.
Mezi oblíbené vánoční dárky, které tradičně nachází pod ozdobeným stromečkem aspoň někdo z nás, patří knížky. Zatímco někteří z nás dokážou obsah knihy zhltnout ještě před koncem svátků, jiní jejich otevření odkládají na správnou příležitost. Pravidelný čas s knížkou v ruce proto patří mezi častá novoroční předsevzetí. „Po dlouhé době si dávám novoroční předsevzetí, ke všem těm podcastům a audioknihám přečíst tři papírové knihy měsíčně. Začal jsem už v prosinci a zatím mě to baví,“ objevilo se na Twitteru.