Rady, které vám usnadní první dny na vysoké škole

Mám si vzít přezuvky? Opravdu nemusím chodit na přednášky? Jak náročné je zkouškové období? Přinášíme vám odpovědi na různé otázky!

Čeká vás nástup do prvního ročníku na vysoké škole a množí se vám otázky, jak to tam funguje a jak moc se to liší od střední školy? Buďte v klidu, nejste jediní, kteří tyto věci řeší! Pokusíme se vám první dny na vysoké škole usnadnit několika informacemi.

Přezuvky nepotřebujete!

Jedna z mnoha otázek, kterou jsem řešila před nástupem na vysokou. Nedostanu vynadáno od školníka, že nemám přezuvky? Ne. Na vysoké škole se nepřezouváte, není tam ani školník, a dokonce nedostanete ani vlastní skříňku.

Kam teda dáte bundy a batohy?

Šatny tam samozřejmě jsou, ale většina studentů je na bundu a batoh nevyužívá. Kabát si pověsíte na věšák, který je snad v každé učebně a batoh nebo kabelku hodíte pod nohy, nebojte se.

Notebook nebo sešity?

Řekla bych, že je to půl na půl. Do sešitu snadněji namalujete graf nebo pomocný obrázek a nemusíte řešit, jestli se vám nevybije baterka. Psaní na klávesnici je ale rychlejší. Navíc nemusíte tahat deset sešitů a stačí vám jeden notebook. Po pár dnech sami zjistíte, co vám vyhovuje víc. Toleruje se oboje. 

Nepovinné přednášky = nemusím tam chodit?

Ideální přístup na vysoké – nebýt šprt, ale ani flákač. Pokud budete vynechávat přednášky, spolužáci, kteří tam tráví svůj čas, vám zápisky nejspíš neposkytnou, což je pochopitelné. Flákači nejsou zrovna nejoblíbenější. Na druhou stranu, chodit i na úplně zbytečnou přednášku, je přeci jen přehnané. Takže opět – to zjistíte v průběhu semestru. Každopádně jsou přednášky, kam fakt chodit nemusíte. 

Je zkouškové období opravdu tak náročné?

Obtížnost zkoušek se samozřejmě u každého oboru liší. Doporučila bych vám, abyste se učili a připravovali v průběhu semestru, tím byste si zkouškové opravdu usnadnili. Vzápětí vám ale řeknu, že to opravdu nedodržíte. Takže počítejte s asi třemi týdny během zkouškového, kdy budete chodit spát s kruhy pod očima, mastnými vlasy a myšlenkou, že vám zbývá jeden den do zkoušky a vy jste ještě pořádně nezačali. Po úspěšných zkouškách poběžíte nabuzeně do knihovny, kde si napůjčujete knihy potřebné k dalšímu zkouškovému období. Po třech prodlouženích je netknuté vrátíte. Takže se nebojte, na krušné období zkoušek rychle zapomenete a připomenete si ho zase až za půl roku.

Spojit síly se spolužáky se vyplatí!

Připravte se na samostudium

Po prvních přednáškách se budete cítit zmateně, bezmocně, naštvaně, budete chtít křičet, brečet a nakonec vám nezbyde nic jiného než smích. Informace, které vám kantor podává, musíte hodně redukovat a přebírat. Opravdu nebude čekat, až si napíšete jednu větu a nenadiktuje vám ji třikrát. Ani dvakrát. Někteří vám naopak řeknou tak málo informací, že budete děkovat za učiteli tak nenáviděnou Wikipedii.

Spojte síly

Brzy zjistíte, že hrabat si na vlastním písečku se vám prostě nevyplatí! Založte si skupinu na Facebooku, kde se budete dělit o potřebné informace, mluvte spolu, nezatajujte před sebou něco, co se náhodou někde dozvíte. Pak se vám nestane, že přijdete jako jediní na přednášku, která se nekoná nebo propásnete zápis předmětů a tvorbu rozvrhu. A úplně super je kontaktovat někoho ochotného z vyššího ročníku, ti mají aktuální infromace, a navíc můžete levně odkoupit potřebné materiály.

Materiály ke zkouškám

Ne vždy je ale dobré kupovat výpisky z učebnic ke zkouškám. Často se vám nakupí tolik verzí, že akorát strávíte tři dny vyráběním výpisků z výpisků. Nejlepší je se v tomto spolehnout sám na sebe a výpisky si buď poctivě překontrolovat nebo (pokud máte čas) je prostě celé sepsat.

Pane profesore!

Kantory na vysoké neoslovujte tak, jak jste zvyklí ze střední. Vždycky si zjistěte, jakého nejvyššího akademického titulu kantor dosáhnul a podle toho přizpůsobte oslovení jak při osobním jednání, tak v e-mailu. Brzy si budete klepat na čelo, proč si učitelé na střední s titulem Bc, nechávali říkat jedině „pane profesore“, „paní profesorko“.

Čtyřka není dostatečná

Naopak, už je bohužel nedostatečná. Tedy ze zkoušky je potřeba dostat nejhůře trojku, aby vám svítila kolonka „splněno“.

Není se čeho bát!

Je to jako první dny v práci. Všechno si ujasníte až v průběhu. Na nic nejste sami, na všechno se ptejte, nikdy se nepodceňujte, radujte se z toho, že konečně studujete něco, co vás baví!

 

Máte pro budoucí prváky další rady a zkušenosti? Napište je na náš Facebook!

 

Foto: deviantart.com/DamaiMikaz, Kinkosami

Podobné články