Rozhovor: Erasmus v době covidové může být vaším nejlepším životním rozhodnutím

Jaké jsou změny v Erasmu oproti minulé době? Rozhovor s účastníkem, který odjel do Španělska.

Covidová krize ovlivnila nejen turismus, ale také oblíbené studentské pobyty v zahraničí. Jak aktuálně probíhá Erasmus, s jakými překážkami se můžete setkat a proč byste se neměli bát vycestovat? Všechny tyto otázky jsme položili Tomášovi, 23letému studentovi Vysoké školy ekonomické v Praze, který Erasmus absolvoval koncem minulého roku v Portugalsku.

Tomáši, jaké náležitosti jsi musel vyřešit před odjezdem na Erasmus? Měl jsi pocit, že jsou podmínky ztížené oproti době před covidem?

Na Erasmus jsem nastoupil v srpnu loňského roku a v té době jsem žádné zvláštní podmínky nezaregistroval. Stačilo mi tedy jen podepsat formulář, ve kterém jsem uvedl, že nemám žádné příznaky onemocnění a že jsem nebyl v kontaktu s nikým pozitivně testovaným na covid, a bylo to. Pravdou ale je, že jsem odjezd na Erasmus právě kvůli celosvětové situaci dlouho zvažoval. Takže jsem ještě týden před odjezdem neměl ani letenku, ani ubytování. Současně je vhodné zřídit si cestovní pojištění. Přece jen člověk nikdy neví, co se může stát, a je lepší být připraven než zaskočen. Nakonec jsem však odjel a nelituji toho.

Jak probíhala výuka? Byla stanovena nějaká omezení v rámci studia?

S výukou jsem byl spokojený. Přednášky probíhaly online, zatímco cvičení nebo semináře se odehrávaly ve škole. Díky tomuto systému byly učební místnosti volné a studenti tak mohli dodržovat patřičné rozestupy při cvičeních. Co se týče opatření, ve škole platila povinnost nosit roušku a lavice byly speciálně označené tak, aby bylo jasné, kam si studenti mohou sednout. Zároveň byly všechny lavice po každé hodině dezinfikovány. Velmi jsem ocenil, že zkoušky probíhaly ve škole – na rozdíl od České republiky, kde se zkouší online. Díky tomu, že jsem mohl pravidelně docházet do školy, jsem navíc nepřišel o sociální kontakt se spolužáky.

S Erasmem jsi zamířil do Portugalska, konkrétně do Lisabonu. Jaká opatření jsi tam musel dodržovat a do jaké míry to ovlivnilo tvůj tamní život?

Od srpna do prosince probíhal život v Lisabonu vcelku normálně. Obchody byly otevřené, stejně tak fitness centra nebo třeba restaurace. Co se týče hospod a barů, byl stanoven omezený počet osob v podniku a zavíralo se ve 22.30. Cestování napříč Portugalskem rovněž nebyl problém. Až koncem prosince nastal zlom, kdy se s blížícími se svátky omezilo vycházení o víkendech, takže jsme odpoledne museli zůstávat doma. To mi však nenarušilo život během týdne, kdy jsem se mohl běžně vídat se svými spolužáky.

Co pro tebe bylo během pobytu na Erasmu nejtěžší?

Paradoxně návrat domů do České republiky. Situaci u nás jsem sledoval z cizí země a upřímně, vzhledem k přísnějším opatřením se mi domů nechtělo. Těžké pro mě byly ale i první dny v Lisabonu, kdy jsem si říkal, co tam vlastně budu celé čtyři měsíce dělat. Nakonec to uteklo jako voda a považuji to za jednu z nejlepších životních příležitostí.

Jak celkově vnímáš svou zkušenost v rámci Erasmu a co bys doporučil potenciálním uchazečům?

Určitě bych všem doporučil jet. Vím, že teď je doba složitá, a navíc to vždy bude tak trochu krok do neznáma, ale za sebe bych neměnil. Mám hromadu nezapomenutelných zážitků i nových přátel. Nemluvě o zkušenostech i příležitostech, které se mi naskytly. Taky rozhodně doporučuji najít si alespoň nějaký malý přivýdělek. Většinu výdajů sice pokryje grant, který dostávají všichni studenti Erasmu. Jeho výše se liší v závislosti na zemi, kam cestujete. V Portugalsku to vychází na 519 euro na měsíc. Nicméně je dobré mít nějakou finanční rezervu.


O Erasmu toho máme u nás ví. Znáte nejdůležitější důvody proč Erasmus neodkládat a víte jak napsat motivační dopis na Erasmus? Víte, že se každý rok konají akce s názvem Erasmus Days?

Podobné články