Studentská půjčka aneb Vše, co byste o ní měli vědět

Placení kolejí, strava, školné, občasná zábava, učebnice a spousta dalšího – to je na jednoho studenta moc. Proto se není čemu divit, že si řada z nich během studia brigádničí.

Občas ale penízky z brigád nestačí a to může zavánět problémem. Jednou z alternativ, jak vykrýt nedostatek financí je studentská půjčka. Jak funguje a co všechno byste o ní měli vědět? Prozradíme vám to!

Kdo studentské půjčky nabízí?

Produkt jako takový najdete v nabídce několika tuzemských bank. Zmínit musíme třeba bankovní dům ČSOB nebo Komerční banku. Existují však i nebankovní společnosti, které dokáží poskytnout půjčku také studentům. Zde je ale většinou potřeba počítat s vyššími úroky. Na druhou stranu je získání půjčky poměrně snadné.

Kontokorent nebo půjčka?

Jistou alternativou je i studentský kontokorent. Ten dnes již nabízí prakticky každý banka. Jak se od něj rychlé půjčky pro studenty liší? Zejména dobou splatnosti a výší úroků. Zatímco si studentskou půjčku berete na předem jasně stanovené období, po které jsou její úroky neměnné, u kontokorentu platíte pouze za skutečně vyčerpanou částku. Někde po vás budou chtít kontokorent vyrovnat za měsíc, jinde za půl roku nebo dokonce rok.

Na co můžete studentskou půjčku využít?

Studentská půjčka je účelovým úvěrem a je určena zejména na financování nákladů, které se týkají studia. Je možné ji tak využít například na:

  • Nákup skript a učebnic,
  • roční školné,
  • ubytování na kolejích,
  • dopravu do školy,
  • školní kurzy,
  • zahraniční studium (Erasmus).

Tady je potřeba zmínit, že účelovou studentskou půjčku nelze využít na rozjezd podnikání nebo jiné mimoškolní aktivity. Pro tyto účely je k dispozici celá řada dalších půjček.

Jak studentskou půjčku vybírat?

Abyste měli jistotu, že půjčka negativně neovlivní vaši stávající životní úroveň, je potřeba ji vybrat podle několika důležitých kritérií. K tomu vám poslouží praktické srovnání půjček prostřednictvím nezávislých porovnávačů, do kterých lze vepsat parametry a jednoduše kliknout na tlačítko „porovnat“. Poté se před vámi rozevře aktuální nabídka dostupných půjček a úvěrů, obvykle seřazená podle výše úroku. Porovnávat mezi sebou jednotlivé půjčky je stejně důležité, jako porovnání nejvýhodnějších tarifů od mobilního operátora (to provedete třeba na webu Tarifomat.cz) nebo cen dodavatele energií.

Úrok je důležitý, RPSN důležitější

Následně je pouze na vás, které z půjček dáte přednost. Při výběru ale myslete na to, že vybírat půjčku pouze na základě úroku není zrovna dvakrát prozíravé. Mnohem lepší vypovídací schopnost má hodnota RPSN. Zajímat by vás také měla doba splatnosti, případně možnost nastavit si měsíční splátku. Ještě před tím než podepíšete smlouvu o úvěru, důkladně si přečtěte nejen ji, ale také další dokumenty. Pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat. Nikdy také nepodepisujte smlouvy pod nátlakem anebo v časovém presu.

Co když se objeví problém?

Všichni jsme jenom lidé a dělat chyby je normální. Pokud víte, že další splátku půjčky neuhradíte, neprodleně kontaktujte věřitele a spravte jej o aktuální situaci. Domluvit se můžete na odklad splátek (tzv. splátkové prázdniny) anebo nové nastavení splátkového kalendáře. Nikdy ale výzvy věřitele neignorujte. Takové jednání by vás totiž mohlo dostat do mnohem závažnějších problémů.

Tento článek vznikl za spolupráce největších srovnávačů finančních produktů půjčky.cz, úspory.cz, coolpůjčky.cz a PůjčkyHned.cz

Podobné články