Svobodná povolání – znáte je?

Téma měsíce: Svoboda

Mnozí z vás si jistě někdy pomysleli, že závidějí těm, jež patří právě mezi zástupce profesí znějících tak tajemně a lákavě. Svobodné povolání. Kdo by raději, než chodit pracovat na recepci od osmi do půl páté, nepracoval například z domova? Koho z vás někdy nenapadlo, že by si byl mnohem lepším šéfem, než je ten jeho? Kdo se však o působení v některé „svobodné“ profesi pokusil, ví, že tyto představy jsou skutečně velmi vzdálené od reality.

Co je to svobodné povolání?

Nejprve bychom si mohli vysvětlit, co toto zvláštní označení znamená. Ono se totiž na první pohled příliš neliší od ostatních podnikání fyzických osob, protože také toto je určitý druh podnikání. Základním rozdílem je tedy to, že se neřídí živnostenským zákonem, ale jinými předpisy (nejčastěji dle autorského práva nebo zvláštních předpisů – například Lékařské či Advokátní komory).

A víte vlastně která profese se může pyšnit tímto označením? Leckdo z vás by jistě dal dohromady pár z nich, ale u některých by vás to ani nenapadlo. Podívejte se na ně zblízka!

Umělecká činnost

Jako první jistě každého napadne tento druh výdělečné činnosti, protože právě fotografie zástupců těchto svobodných povolání plní stránky novin a televizních relací. Jistě každý již někdy četl rozhovor se známou celebritou, která líčila těžké začátky, kdy bez stálého angažmá a naděje na to, že prorazí, myla nádobí či dělala poslíčka. Právě tito známí herci, zpěváci či spisovatelé totiž mnohdy nemají na růží ustláno a sláva spolu finančním zajištěním se dotkne jen některých. A již se rýsuje první z problémů, které musí zástupci svobodných povolání řešit.

Advokacie

Mnoho z vás má možná představu, že být advokátem či například notářem znamená možnost vstávat v jedenáct dopoledne, chodit do kanceláře jen občas a zároveň vydělávat spoustu peněz. Tak nejprve je nutné tuto kancelář získat a udržet si ji, což je nezbytné pro klientovu důvěru. Vstávání před polednem se také nekoná. Jak by se o klienty mohl starat, přijímat nové a chodit k soudu, kdyby vyspával. A v neposlední řadě musí mít například někoho, kdo by se mu staral o účetnictví a podobné záležitosti. To jsou další výdaje, na které pak musí získávat finance a pracuje pak nejen osm a půl hodiny, ale třeba deset nebo dvanáct hodin denně.

Jak říká také advokát Aleš z Prahy: „Advokacie pro mě byla jasná volba hned po gymnáziu. Vždycky jsem věděl, že chci dělat právo a že nad sebou rozhodně nechci mít nikoho, kdo by mi říkal, co mám dělat. Je ale fakt, že někdy je to poněkud náročnější na všechno myslet sám a starat se o každou drobnost a práce je někdy tolik, že se dostanu domů klidně až před půlnocí. Na druhou stranu, když nemám schůzku nebo soud, můžu výjimečně i pracovat z domova přes email.“

Medicína

Někoho možná překvapí, že také lékaři, stomatologové, farmaceuti, veterináři a další lidé, kteří se starají o zdraví naše nebo našich zvířecích mazlíčků patří mezi svobodná povolání. Tato povolání jsou náročná jak při studiu a tím, že je nutné v něm pokračovat i po absolvování fakulty a vzdělávat se celý život, tak obrovskou zodpovědností, která jejich zástupce provází celou profesní kariérou. Navíc ti, kteří mají svou soukromou ordinaci, logicky musí řešit stejné starosti jako kolegové z advokacie.

Finančnictví

Daňoví poradci, auditoři, účetní či burzovní dohodci. Jim možná odpadne nutnost mít vlastní kancelář. Kdo jste se někdy setkali, například s daňovým poradcem víte, že řešení vašich problémů se daří stejně dobře i v restauraci nad šálkem kávy. Kancelář tedy není podmínkou, ale opět vypadá lépe, když ji má. O tom, že získat vlastní klienty v této oblasti pracovního trhu není vůbec jednoduché, jistě také leccos víte. Se zlomenou nohou či žalobou totiž každý půjde za odborníkem. Finance si však leckdo raději spravuje sám.

Podobné články